İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
KOCAELİ
Kocaeli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

KOCAELİ AFAD’DAN DEPREM HAFTASINDA ULAŞILAN KİŞİDE REKOR SAYI 09 Mart 2017

Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 1-7 Mart Deprem Haftasında yapılan etkinliklerde İl genelinde 9896 kişiye ulaştığını bildirdi.

 

            Deprem Haftası dolayısıyla afet farkındalığı oluşturma amacıyla Kocaeli AFAD Müdürlüğünce organize edilen etkinlikler kapsamında eğitim kurumlarında eğitim ve tahliye tatbikatları yapılırken AVM lerde ise afet bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Eğitim kurumlarında dağıtılanlarla birlikte 6565 paket broşürün Kocaelilere ulaştırılmış olduğu bilgisini veren Kocaeli AFAD ayrıntılı etkinlik raporu yayınladı.

HER GÜN EN AZ 2 OKULDA EĞİTİM

  Afet Hazır Türkiye Projesi kapsamında;

1-

Kartepe İstasyon İlkokulu,

10-

Kartepe Eşref Uslu İlkokulu,

2-

İzmit Yunus Emre İmam Hatip Lisesi,

11-

Saraybahçe İzci Kulubü,

3-

İzmit Mehmet Sinan Dereli İlkokulu,

12-

Kartepe Suadiye Barabaros İlkokulu

4-

Kartepe Osmangazi İlkokulu,

13-

Kartepe 17 Ağustos İlkokulu,

5-

İzmit Mehmet Akif İmam Hatip Lisesi,

14-

İzmit Mavi Boncuk Aanaokulu,

6-

İzmit Seka Çocuk Dostları Ortaokulu,

15-

Başiskele Kız İmam Hatip Lisesi,

7-

İzmit Bilgi Köprüsü Koleji,

16-

Karamürsel Mürsel Gazi Tek. Lisesi,

8-

Körfez İlimtepe İlkokulu,

17-

İzmit Yarbay Refik Cesur İlkokulunda

9-

Kartepe Dürdane Özdilek İlkokulu,

 

 

Toplam 17 eğitim kurumunda 3016 öğrenci ve öğretmene afet eğitiminin verildiğini ifade eden İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul, bu sayı da dahil olmak üzere toplam 5996 öğrenci ve öğretmenin katıldığı tahliye tatbikatları gerçekleştirildiğini söyledi.

Ayrıca okullarda 2665 adet paket afet broşürlerinin dağıtıldığı bilgisini veren Tekoğul, öğrencilerin AFAD’ın ekipman potansiyeli hakkında da aydınlatıldığını, bazı okullarda yangın tatbikatları da gerçekleştirildiğini vurguladı.

HALKA DÖNÜK DEPREM HAFTASI FAALİYETLERİ

Deprem Haftası öncesinde kamu kurumlarında ve fabrikalarda asılmak üzere 2000 afişin İl AFAD Müdürlüğü organizesinde dağıtıldığını söyleyen Tekoğul, “NEREDE HAYAT, ORADA AFAD” sloganıyla Özdilek, Gebze Center, Symbol, 41 Burda, Arasta Park, Real ve Belsa Plaza gibi alışveriş merkezlerinde ve halkın yoğun olduğu alanlarda AFAD’ın tanıtımının yapıldığını dile getirdi.

Etkinliklerle ilgili detayları aktaran İl AFAD Müdürü Salim TEKOĞUL, afet ve acil durumlarda görev ve sorumluluk yüklenen AFAD, kurumsal işleyiş ve ilgi alanı itibariyle insanımızın algı dünyasında sıkıntılı süreçleri akla getirdiğini, en azından deprem haftasında bu algıyı şenlik havasına dönüştürme gayreti içerisinde olduklarını, etkinlikleri bu manada önemsediklerini ifade etti.

            Tekoğul sözlerini şöyle sürdürdü; “Hafta boyunca arama kurtarma araç ve ekipmanlarının tanıtımının yapıldığı alanlarda ve AVM lerde çocuklara hitap eden eğlence ürünleri de dağıttık. 17 okulda ve 7 AVM olmak üzere eğitim verilen, tatbikat gerçekleştirilen, ekipman tanıtımı yapılan, broşür dağıtılan Kocaelili sayısı 9896 oldu. Çocuklara dağıtılan eğlencelik oyuncaklarla birlikte bu sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Bu etkinliklerin afetlere hazırlıklı olmaya katkı sunmasını diliyoruz”