İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
KOCAELİ
Kocaeli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

KOCAELİ AFAD’DAN DARICA’DA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 10 Nisan 2017

Kocaeli İl AFAD Müdürlüğü bilgilendirme toplantılarının altıncısını Darıca’da gerçekleştirdi.

 

 Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, ilçelerde başlattığı ve daha önce Kartepe, İzmit, Gebze, Dilovası, Çayırova’da yaptığı AFAD bilgilendirme toplantılarına Darıca’da devam etti.  Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezinde yapılan toplantıya İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul, AFAD Eğitim Şube Müdürü Selim Biçer, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, İlçe Yazı İşleri Müdürü Dursun Düzgün, Kurum Kuruluşların İlçe Müdürleri, STK temsilcileri, muhtarlar, okul müdürleri ve cami imamları katıldı.

AFAD faaliyetleri yanında yapılan afet hazırlıklarının ve planlama, zarar azaltma ve eğitim, müdahale ve iyileştirme çalışmalarının özetlendiği bilgilendirme toplantılarının diğer ilçelerde de gerçekleştirileceği öğrenildi.

Toplantıda afet öncesine, sırasına ve sonrasına yönelik olarak 3 zaman dilimine uyarlı faaliyet gösteren AFAD’la ilgili olarak İl Müdürü Salim Tekoğul bir sunum gerçekleştirdi. TAMP-Kocaeli Afet Müdahale Planındaki ayrıntılara değinen Tekoğul, Afet bilinci eğitimlerine, yapılan tatbikatlara, sivil savunma başlığındaki çalışmalara, müdahale yoğunluklarına ve iyileştirme süreçlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Tekoğul toplantılarla ilgili şu ayrıntıları verdi.

“Oldukça verimli geçen bu toplantılar ilçelerde ilk kez yapılmaktadır. Ve aldığımız tepkiler, bu toplantıların çok yararlı olduğuna işaret etmektedir. İlçelerde teşkilatı olmayan AFAD’ın yapılan iş ve işlemlerle ilgili ilçelerin yetkililerini aydınlatması önemli ve değerli bir adımdır. Ve bundan sonra da devam ettirilecektir.

İlçelerde afetlere hazır olunduğu müjdesini vermiyoruz. Afetlere ne gibi hazırlıklar yaptığımızı ve hep birlikte neler yapmamız gerektiğini anlatıyoruz. Bireysel ve toplumsal sorumluluklarımıza vurgu yapıyoruz. Afet hazırlıklarının asla bitmeyeceğini, sürekli üstüne bir şeyler koyarak daha donanımlı olma çabasının devam edeceğini hatırlatıyoruz. İlk 72 saatte kendi kendimize yeterliliğin elzem olduğunu öğretmeye gayret ediyoruz.”