İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
KOCAELİ
Kocaeli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

KOCAELİ AFAD DERİNCE BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA YOĞUN KATILIM 12 Nisan 2017

Kocaeli İl AFAD Müdürlüğünün bilgilendirme toplantıları Derince ilçesi ile devam etti.

 Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, ilçelerde başlattığı ve daha önce 6 ilçede yaptığı AFAD Bilgilendirme Toplantılarının yedincisini Derince’de gerçekleştirdi.

Derince 60 Evler Şükrü Aracı İlköğretim Okulu Konferans Salonunda yapılan toplantıya Derince Kaymakamı Akın Yılmaz, İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul, Derince Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Mamat, Derince İlçe Emniyet Müdürü Atilla Can, Derince İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Barış Eke, AFAD Yönetim Hizmetleri Şube Müdürü Cevat Özdemir, İyileştirme Şube Müdürü Canan Güçlü, Derince İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Osman Karabayır, İlçe Yazı İşleri Müdürü Ayhan Turan, Belediye Yapı Kontrol Şube Müdürü Bayram Akgün, Mahalle Muhtarları, STK temsilcileri, okul müdürleri ve cami imamları katıldı.

Bilgilendirme toplantısının sunumunu yapan İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul, afet hazırlıkları başlığı altında yürütülen planlama ve eğitim çalışmalarından söz ederek konuşmasına başladı. Daha sonra sırasıyla ilçe kurumlarının Kocaeli Afet Müdahale Planındaki destek çözüm ortaklıklarına, müdahale faaliyetlerine ve afet sonrası hayatı normale döndürme anlamında sürdürülen iyileştirme çalışmalarına değindi.

Kaymakamlık ve Belediyelerle ortak yürütülen afet incelemeleri, hasar tespit ve zarar tespit çalışmaları ve acil yardım konularında katılımcıları bilgilendiren Tekoğul, AFAD gönüllüsü olmak isteyenlerin başvurularının alındığını kaydetti.

Kaymakam Yılmaz; “Çok yararlı bir toplantı oldu”

Toplantı sonunda söz alan Derince Kaymakamı Akın Yılmaz, toplantının çok faydalı olduğunu, AFAD Bilgilendirme Toplantıların tüm okullarda yapılması ve kamu görevlilerinin tümünün katılması için bir planlama yapacaklarını dile getirdi.

AFAD Müdürü Salim Tekoğul toplantılarla ilgili şu bilgileri verdi;

“Bu toplantılarda İlimiz için kronik hale gelen hasarlı binalar konusunda tespitlerimizi, yaptığımız çalışmaları ve çözüm önerilerimizi İlçenin yerel yetkinlerine aktarma fırsatı buluyoruz. Konunun yerel bakımdan sahiplenilmesi gayretini güdüyoruz.

Afet eğitimlerinin önemine değiniyoruz. Özellikle okul müdürlerinden okullarda afet eğitimi talep etmelerini, öğrencilerimize afet farkındalığını aşılamak gerekliliğini anlatmış oluyoruz. Cami imamlarımıza toplumsal hastalık haline dönüşen kaderci yaklaşımın yanlışlığını halkımıza anlatmalarını istirham ediyoruz. Muhtarlarımıza hak sahipliği ve afet inceleme tutanaklarıyla ilgili imza konumlarını aktarıyor, mahallelerinde belirlenen toplanma alanlarını koruma yükümlülükleri olduğunu hatırlatmış oluyoruz.

Kısaca toplantıya katılan ilçenin seçkin insanlarına, afetlere hazırlık konusunda hep birlikte sorumluluk taşınması gerektiğini, AFAD’dan tek başına afetle baş etmesinin beklenemeyeceğini iletme imkanı buluyoruz.”