İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
KOCAELİ
Kocaeli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

KOCAELİ AFAD BAŞİSKELE GÖLCÜK İLÇE BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI 03 Mayıs 2017

Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, ilçelerde başlattığı AFAD Bilgilendirme Toplantılarına Gölcük ve Başiskele ile devam etti.

 

 Gölcük Bilgilendirme Toplantısı;

 Belediye Kongre Sarayında gerçekleşen toplantıya Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş,  Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Belediye Yapı Kontrol Şube Müdürü Vedat Eren, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Lütfi Yılmaz, Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, Kızılay Şube Başkanı Aylin Korkmaz ve diğer yetkililer katıldı.

Başiskele Bilgilendirme Toplantısı;

İlçe Müftülüğü Konferans Salonunda yapılan toplantıya Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ahmet Turhan, İlçe Müftü Vekili Muhammet Yıldız, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Sezer, İlçe Tarım Müdürü Ramazan Yaman, İlçe Sağlık Müdürü Ülkü Yıldız Coşkun, Mal Müdürü Özer Özkan ve diğer ilgililer katıldı.

Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul’un sunumları gerçekleştirdiği toplantılarda AFAD Yönetim Hizmetleri Şube Müdürü Cevat Özdemir, Planlama Zarar Azaltma Şube Müdürü Nurten Gümüş ve İlçe STK temsilcileri, okul müdürleri, cami imamları ve Mahalle Muhtarları da hazır bulundu.

Bilgilendirme toplantısında AFAD faaliyetleri ve çalışma alanları hakkında bilgiler veren İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul, Afet Yönetiminin 4 evresini (zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme) detaylı olarak katılımcılara anlattı. Bu evrelerin ardı sıra işlevsel kılınması gerektiğini vurgulayan Tekoğul, afet hazırlıklarının bitmeyeceğini, afetlerin ve afetlere müdahale kapasitesinin dinamik bir içerik barındırdığını ifade etti. “Bugün her yönüyle tüm hazırlıkları bitirdik ve afetlere hazırız demek nasıl mümkün değilse, her geçen gün bir önceki günden daha hazır olduğumuzu söylemek de o kadar gerçekçi ve mümkündür” diyen Tekoğul,  “İlçelerde yapılan bu toplantıların amacı afetlere herkesin ve her kesimin hazırlıklı olmasını sağlamaktır” dedi.

Tekoğul sözlerini şöyle sürdürdü;

Bu toplantılara katılan ilçedeki seçkin zümre ile biz sahaya inmeye çalışıyoruz. Okul müdürlerimiz burada AFAD ile ilgili genel bilgiler alırken aynı zamanda öğrencilerimizi afetlere hazırlamak için gerekli olan afet eğitimlerinin talep edildiğinde verilebileceği bilgisini de almış oluyorlar. Muhtarlarımız hak sahipliği ve lokal afetlerdeki görevlerini öğrenirken mahallelerde oluşturmak istediğimiz AFAD gönüllüleri için aracı pozisyonunda olduklarını da kavramış oluyorlar. Belediye yetkilileri afet planlarımızdaki konumlarını görmeleri yanında hasarlı binalar sürecini ve altyapı gibi hasarlarda yaptığımız acil yardımlarla ilgili prosedürleri öğrenmiş oluyorlar. Bu açıdan bu toplantıları çok önemsiyoruz ve katılım duyarlılığını üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz”