İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kocaeli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Kış Tedbirleri… 10 Ocak 2018

Kış mevsimine girilmiş olması nedeniyle, olumsuz hava şartları ve buna bağlı olarak meydana gelebilecek aksaklıklara karşı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve günlük yaşamın sıkıntısız geçirilebilmesi için 15.12.2017 tarihinde AFAD İl Müdürlüğümüzün koordinesinde Sayın Valimiz Hüseyin AKSOY başkanlığında ilgili kuruluşların yöneticileriyle yapılan Kış Tedbirleri Değerlendirme Toplantısında aşağıdaki önlem içerikli kararlar alınmıştır. 

 1. Tüm kurum/kuruluşlar Meteorolojik Uyarıları titizlikle takip edecek, uyarılar kapsamında önlemlerini alacaklardır.
 2. İlçe Kaymakamlıkları olumsuz hava şartları süresince İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezlerini faaliyete geçireceklerdir. Bütün  kamu hizmetlerinin (ulaşım, eğitim, sağlık, elektrik, gıda…) olumsuz hava şartlarında aksamadan verilebilmesi için İlçe Kaymakamlıklarınca tedbirler alınacak ve tedbirlerin uygulanmasında koordinasyona ve denetime önem verilecektir. İlçe Kaymakamlıklarınca hava şartlarındaki gelişmeler takip edilerek, eğitimi engelleyecek durumlar ortaya çıktığında eğitim ve öğretime ara verilmesi kararı değerlendirilecektir.
 3. Büyükşehir Belediyessi, İlçe Belediyeleri, DSİ 15. Şube Müdürlüğü, Karayolları 14. Şube Şefliği, Tütünçiftlik Otoyol İşletme Şefliği ve Orman İşletme Müdürlükleri, makine ve araç parkını ve bunların personellerini her an göreve hazır şekilde bulunduracaklardır. Karayolları Bölge Müdürlüğü, sorumluluk alanındaki yolların trafiğe açık tutulması için ekip ve araç takviyesi yanında çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ile koordineli yürütecektir.
 4. DSİ 15. Şube Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlükleri, kış koşulları ağırlaştığında Büyükşehir Belediyesinin ve İlimizdeki Karayolları Şefliklerinin yol açma taleplerine makine ve araç parklarıyla yardımcı olacaklardır. DSİ 15. Şube Müdürlüğü göletlerdeki su seviyelerini su taşkınlarına mahal vermeyecek şekilde tahliye edeceklerdir.
 5. Büyükşehir Belediyesi, sorumlu olduğu yollardan öncelikle ana arterlerin açık tutulmasına çalışacak, şehir içi yollar ve mahalle yollarının açık tutulması için tedbirler önceden alınacak, ekip, araç ve personel sayısı artırılacaktır. Kapalı yolların açılmasında, öncelik taşımalı eğitim ve sağlık gibi acil müdahale gerektiren hizmet güzergâhlarına verilecek, cenaze hizmetleri vb. diğer tüm önemli hizmetlerin kesintisiz sunumu için tedbirler önceden alınmış olacaktır. Kış turizminin merkezi konumundaki Kartepe’nin yolunun açık tutulması için özel önlem alınacaktır.  Büyükşehir Belediyesi ve Kaymakamlıklar, vatandaşlara olumsuz kış şartlarında toplu taşıma araçlarını kullanmaları yönünde uyarıda bulunacaklardır.
 6. İlçe Belediyeleri, sorumlu olduğu yolların açık tutulmasına çalışacak, şehir içi yollar ve mahalle yollarının açık tutulması için tedbirler önceden alınacak, ekip, araç ve personel sayısı artırılacaktır. Kapalı yolların açılmasında, öncelik taşımalı eğitim ve sağlık gibi acil müdahale gerektiren hizmet güzergâhlarına verilecek, cenaze hizmetleri vb. diğer tüm önemli hizmetlerin kesintisiz sunumu için tedbirler önceden alınmış olacaktır. Ayrıca lüzumu halinde Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları ekiplerine gerekli destek sağlanacaktır.
 7. İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı, vatandaşların araçlarının kışlık bakımlarının yaptırılması için çalışma yürütecek, karayollarında seyir halinde bulunan araçlarda kış lastiği, zincir, çekme halatı, takoz ve küçük kar küreği bulundurulması sağlanacaktır. Emniyet ve jandarma trafik birimleri denetimlerini artırarak, gerektiğinde kış lastiksiz ve zincirsiz araçların yola devam etmelerine izin vermeyeceklerdir.
 1. İl Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Servis ekipmanını takviye edecek, gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı gibi kış mevsiminde yoğunlaşan hastalıklara karşı tedbir alacaktır.
 2. Kış şartlarında kesintisiz hizmet için özellikle 112 araçlarının kışlık bakımlarını ve avadanlıklarını kontrol ettirecek, varsa eksiklikleri tamamlatacaktır. İl Sağlık Müdürlüğü ambulanslarının yetersiz kaldığı durumlarda İlimizde hizmet veren Özel Hastanelerin ve diğer kuruluşların ambulanslarından faydalanılması için gerekli koordinasyon sağlanacaktır. İl Sağlık Müdürlüğü hastanelerin acil servislerinin aksaksız hizmet vermesi için ilave tedbirler alacaktır.
 3. İSU Genel Müdürlüğü, yoğun yağışlara ve olası don olaylarına karşı hazırlıklı olacak ve su sayaçlarının korunması için gerekli tedbirleri alacaktır. Ayrıca rögarların ve yağmur kanallarının bakım ve onarımlarını süratle yerine getirecektir. İSU Genel Müdürlüğü olumsuz hava şartlarında da sorumlu olduğu hizmetlerden vatandaşın kesintisiz yararlanabilmesi için hazırlıklı olacak, arızalara gecikmeden müdahale edecektir.
 4. SEDAŞ ve Türk Telekom İl Müdürlükleri, Kocaeli genelinde her an ve her şartta enerjinin sürekliliğini ve muhaberenin çalışırlığını sağlamak üzere gerekli tertip ve tedbirleri alacaklardır. SEDAŞ İl Müdürlüğünce geçmiş tecrübeler de dikkate alınarak, tüm birimler teyakkuz halinde bulundurulacak, elektrik kesintilerinin yaşanmaması için, ek ekip görevlendirme, araç kiralama gibi tedbirler alınacak, çağrılara mutlaka zamanında cevap verilecek ve çağrı merkezi güçlendirilecektir. Enerji kesintilerinin su kesintilerine de sebep olmaması için müdahalede önceliklendirmesi yapılacaktır. SEDAŞ İl Müdürlüğü, yetersiz kaldığı durumlarda Büyükşehir Belediyesi, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediyeleri ve AFAD İl Müdürlüğü ekipleri ile işbirliği yapacaktır. Uzun süreli elektrik kesintileri ile vatandaş mağdur edilmeyecektir.
 5. Kamu kurum ve kuruluşları, hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşeceği tahmin edildiğinde su ve ısınma sistemlerinin donmasını önleyici tedbirler alacaklardır.
 6. Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü, hava durumu ve değişikliklerine ait raporları günlük olarak Valilik Makamına ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına bildirmeye devam edecektir.
 7. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, olası arama ve kurtarma faaliyetleri için Arama ve Kurtarma Teknisyenlerini her an hazır bulunduracak, acil durumlara Kaymakamlıklar, Belediyeler ve diğer kurum ve kuruluşlarıyla koordineli olarak müdahale edilecektir. Acil durumlarda kuruluşlar birbirlerine destek olacaklar, koordinasyonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü sağlayacaktır.
 8. Görevli ve sorumlu kuruluşlar, olumsuz hava şartları süresince bildirilen zaman periyotlarında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne acil durum raporu göndereceklerdir.
 9. Büyükşehir Belediyesi, İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediyeleri ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, sokakta kalması muhtemel vatandaşların geçici barınmaları için gerekli tedbirleri alacaklardır. Bu vatandaşların geçici barınma ve beslenme ihtiyaçları için gerektiğinde Kaymakamlıklarca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından imkan sağlanabilecektir.
 10. Belediyeler, kaldırımları ve yaya üst geçitlerini kar ve buzlanmaya karşı tuzlanmış halde temiz tutacaklardır. Yollarda buzlanmaya karşı sorumlu diğer kuruluşlar da gerekli tedbiri alacaklardır.
 11. Kamuya ait araç ve ekipmanların yetersiz kaldığı durumlarda özel ve tüzel kişilere ait araç ve ekipmanlardan (çekici, kurtarıcı ve vinç vd.) yararlanılacaktır.
 12. Belediyeler, yaşanması muhtemel kömür kaynaklı soba ve baca zehirlenmelerine karşı vatandaşlarımızı uyararak tedbirli olmalarını sağlayacaklardır.
 13. Valilik Yazı İşleri Müdürlüğü, hava tahmin raporlarını takip ederek hamile ve engelli kamu personelinin idari izinli sayılmaları için gerekli işlemleri gecikmeden yapacaktır.
 14. İZGAZ Genel Müdürlüğü, doğalgaz hizmetinin kesintisiz verilmesi için ilave tedbirler alacaktır.
 15. Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, yoğun kar yağışlarında doğaya yem bırakmaya çalışacaktır.
 16. Anayollarda trafiğin uzun süreli durması durumunda yolda mahsur kalan sürücü ve yolculara Belediyelerce, İl ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ve Kızılay Şubesince sıcak çorba ve kumanya dağıtılması için tedbirli olunacaktır.

İlgili kuruluşlara ve halkımıza önemle duyurulur.