İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kocaeli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

KOCAELİ DEPREM ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI 06 Mart 2018

1-7 Mart Deprem Haftası Etkinlikleri kapsamında İl Müdürlüğümüz ortaklığında Kocaeli Üniversitesinde gerçekleştirilen Deprem Çalıştayı tamamlandı.

 AFAD Başkanlığı koordinesinde her yıl kutlanan 1-7 Mart Deprem Haftasında Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi işbirliğiyle Kocaeli Deprem Çalıştayı Kocaeli Valimiz Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleşti.

Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Çalıştayda, Üniversiteden bilim insanları, AFAD ve Belediye temsilcileri sunumlar yaptı. Deprem Çalıştayında Kocaeli AFAD İl Müdürlüğümüz stant kurdu ve afet bilinci broşürleri dağıtarak gönüllü kayıtları aldı. Salon dışında da araç ve ekipman tanıtımı yapıldı.

Deprem Farkındalığı ve Hazırlık Çalışmaları konulu Çalıştaya Kocaeli Valimiz haricinde Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, EDOK Komutanı Tuğgeneral Kazım Dalkıran, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Derince Kaymakamı Akın Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, ilçe belediye başkanları, AFAD İl Müdürümüz Salim Tekoğul, il protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy yaptı. 1999 Marmara Depremi'nde en fazla hasarı Kocaeli'nin gördüğünü ifade eden Vali Aksoy, “Kritik sanayi tesislerine sahip olan ilimizin depremsellik konusunda daha duyarlı noktaya gelmesi önemlidir. 1999 yılı sonrası faklı bakanlıklara bağlı grupların tek çatı altında toplanarak oluşturduğu AFAD tarafından çalışmalar tek elden yürütülmeye başlandı. Üniversiteler de yaptıkları çalışmalarla bu faaliyetlerin içerisinde önemli bir paydaş durumunda. Depremde en önemli konu toplumdaki duyarlılığı en üst seviyeye çıkarmak. Bu konuyu sürekli gündemde tutarak depreme hazır olmak gerekir. Bu çalıştay da bilinç ve duyarlılığın artması bakımından çok önemli. Çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu güne kadar ki depremlerde hayatını kaybedenleri de rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de, “Depremi sadece deprem haftasında değil 365 gün hatırlatmamız gerekiyor. Kocaeli 1. derece deprem bölgesi ve depremlerden dolayı geçmişte canımız çok acıdı. Türkiye, depremden etkilenen ülkeler sıralamasında da üst sıralarda. Plansız büyüme depremlerde kayıplarımızın olmasının en büyük nedeni. Depremlerin verdiği zararlara bakıp değerlendirerek geleceğe dönük çalışmalar yapmamız lazım. Üniversitelerin bu konudaki faaliyetleri çok önemli. Projeler normal bir insana göre değil her durum göz önüne alınarak yapılmalı. Bir insanımızın dahi hayatını kurtarmak için mücadele vermeliyiz.” dedi.

1999 Marmara Depremi’nin akabinde tüm gerçekliğiyle hayatımıza giren deprem ve depremle yaşama zorunluluğunun, binlerce cana, travmalara ve önemli maddi zararlara sebep olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Bu vesileyle üzerinden 19 yıl geçmişken depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyor, saygıyla anıyorum. O acı günde göçük altında kalmış biri olarak, deprem konusunda yapılan çalışmalara şahsım ve üniversitemiz olarak çok büyük önem verdiğimi ifade etmem gerekir.” dedi.

Açılış konuşmaları ardından Prof. Dr. Feyzi Gürer, “Türkiye’nin Aktif Tektoniği”, Doç. Dr. Fadime Sertçelik “Türkiye’de Deprem İzleme Çalışmaları ve Büyük Depremler”, Prof. Dr. Sami Arsoy “Zemin Sorunları ve Önlemler”, Doç. Dr. Kemal Beyen “Yerleşim ve Yapı Davranışı”, KBB Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç “Deprem Çalışmaları ve Projeler”, Kocaeli AFAD İl Müdürümüz Salim Tekoğul “Kocaeli’de Afete Hazırlık Çalışmaları”, AFAD Eğitim Uzmanlarımız Alper Şen ve Sebahattin Yaşa ise “Afetlerde Bilinmesi Gerekenler” başlıklarında sunum yaptı.

Çalıştay kapsamında Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün moderatörlüğünde “Yaklaşan Marmara Depremi ve Bizi Bekleyen Gerçekler” başlıklı panel gerçekleşti. Panelde Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker “Depremde Yapısal Etkiler, Mevzuat ve Mevzuat Değerlendirmeleri”, AFAD Deprem Dairesi Başkanımız Dr. Murat Nurlu “AFAD Tarafından Yürütülen Deprem Çalışmaları”, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “Uygulamadaki Sorunlar ve Çözüm Önlemleri”, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Gölcük Depremi Sonrası Alınan Önlemler”, İSMEP Direktörü Dr. Kazım Gökhan Elgin ise “Yapısal Hazırlıklarda İstanbul Tecrübesi” konularında konuşma gerçekleştirdi.

Sunum gerçekleştiren ve panelde konuşma yapanlara teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından protokol üyeleri İzmit Belediyesi Deprem Anma ve Farkındalık Müzesini gezdi.

 

İl Müdürümüz Salim Tekoğul Çalıştay arasında ulusal basına açıklama yaptı.

Bütün kurumsal yapıların, toplumun bütün kesimlerinin afetlere hazırlanmak mecburiyetinde olduğunu, bu gerçekleşmeden 'hazırız' diye bir üst bakışlı rahatlığın sergilenemeyeceğini vurgulayan İl Müdürümüz röportajda sözlerini şöyle sürdürdü.

"1988 yılından beri 1-7 Mart Deprem Haftasında farkındalık programları yapılıyor. Biz de Kocaeli'de bu farkındalığı arttırmak üzere üniversitemizle birlikte bir program icra edelim istedik. Deprem Çalıştayı'nda hem bilimsel anlamda depremi irdeleyecek sunumlar olsun, hem bizler neler yapıyoruz noktasında katılımcıları bilgilendirelim, hem de uygulamada olan yerel yönetim temsilcileri sunumlarıyla farkındalık oluştursunlar düşüncesiyle yola çıkıldı. Bu fikrimize, Rektörümüzün verdiği destekle bugüne geldik.

Deprem bizim gerçeğimiz, Kocaeli'nin bir gerçeği. Kocaeli’nin yüzde 90'ı birinci derece deprem bölgesinde. Burada bina yapısal sağlamlığından öte yapısal olmayan bina içerisindeki eşyaların montajına kadar birçok konuyu, hem bilinçlendirme hem de farkındalık noktasında katılımcılara aktarmaya çalışıyoruz. Deprem anında yapısal olmayan unsurlardan dolayı can kaybının çok yüksek olduğunu biliyoruz. 1999 depreminde vefat edenlerin yüzde 3'ünün sabitlenmeyen eşyalardan dolayı yaşamını yitirmesi hazin bir tablodur. 18 binin üzerinde vefat eden insanımız olduğunu düşünürsek bu rakamın çok büyük olduğu aşikardır. Bu anlamda küçücük bilgiler, küçücük farkındalık ve bilinçlendirme ayrıntıları hayat kurtarıcı sonuçlar verebiliyor.

AFAD veya bir başka kurumun tek başına afetlerle mücadele etme imkanı yok. Bütün kurumsal yapıların, toplumun bütün kesimlerinin hep birlikte afetlere hazırlanması gerekiyor.”