İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Kocaeli Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

BAŞİSKELE’DE KÖTÜ KOKU TESPİTLERİ 27 Haziran 2018

İl Müdürlüğümüz, Başiskele Kullar Karadenizliler Mahallesinde 4 gündür gitmeyen kötü koku için tespit çalışmalarını devam ettirdi.

 23 Haziran Cumartesi gününden bu yana Başiskele İlçesi Karadeniz Mahallesi sakinlerini rahatsız eden kötü koku için AFAD İl Müdürlüğümüz, İSU, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tespit ve temizlik çalışmalarına devam ediyor.

İlk ihbardan itibaren olay yerinde incelemeler yapan ekiplerimiz, Karadenizliler Mahallesi Ordulular Sokak civarında yoğunlaşan kokunun 5-6 rögardan çıktığını tespit etti. Bazı evlerde de yoğun şekilde alınan uçucu organik bileşik genel tanımlı gazdan kaynaklı kokunun kanalizasyon hatlarından gelmesi dolayısıyla hatlar tazyikli suyla İSU’ya yıkatıldı.

Yıkamayla azalan koku günlerdir tamamen yok edilemeyince Sakarya AFAD Birlik Müdürlüğünden destek istendi. Anılan rögarlarda yapılan yeni ölçümlerde herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bölgede bir atık tesisine yakın rögarda yapılan ölçümlerde bulunan kimyasal bulgular, bir süre beklendikten sonra yapılan yeni ölçümlerde bulunamadı. Kanalizasyon hattından alınan sıvıyı numune cihazlarla inceleyen Sakarya AFAD’ın ve İl Müdürlüğümüzün ekipleri sıvıda da tehlikeli bir bulgu tespit edemedi.

Sanayi atıklarının kanalizasyon hattına verildiği tahmini yapılan kötü koku için incelemelerin sürdüğü ve İSU’nun da kanalizasyon hattını belirli periyotlarla tazyikli suyla yıkamaya devam edeceği bildirildi.